# Team GP W T L OTW OTL GF GA +/- TP P/GP Postseason
Phase 1
1. HDD Jesenice 29 21 2 5 1 135 58 77 74 2.55
2. Asiago 30 19 8 1 2 105 62 43 61 2.03
3. Ritten/Renon 31 18 10 2 1 119 82 37 59 1.90
4. EHC Lustenau 29 14 8 5 2 97 73 24 54 1.86
5. Cortina 28 14 11 2 1 91 71 20 47 1.68
6. Fassa 30 16 13 0 1 112 93 19 49 1.63
7. RB Hockey Juniors 32 14 12 3 3 113 92 21 51 1.59
8. Gherdëina 28 13 11 1 3 88 92 -4 44 1.57
9. EK Zell am See 31 14 13 2 2 108 108 0 48 1.55
10. EC Bregenzerwald 24 10 9 2 3 79 72 7 37 1.54
11. Sterzing/Vipiteno 29 11 15 2 1 84 96 -12 38 1.31
12. Meran/Merano 27 10 14 2 1 73 95 -22 35 1.30
13. VEU Feldkirch 31 10 14 3 4 72 89 -17 40 1.29
14. Kitzbüheler EC 28 7 14 2 5 80 114 -34 30 1.07
15. EC-KAC Future Team 31 10 19 0 2 69 100 -31 32 1.03
16. Steel Wings Linz 31 8 21 1 1 74 134 -60 27 0.87
17. Vienna Capitals Silver 27 6 21 0 0 59 127 -68 18 0.67
Phase 2 – Master Round
1. Asiago 10 7 1 1 1 45 23 22 27 2.70 Champion
2. HDD Jesenice 10 6 4 0 0 37 30 7 22 2.20 Final loss
3. Ritten/Renon 10 4 4 2 0 33 25 8 18 1.80 Semifinal loss
4. EHC Lustenau 10 5 4 1 0 30 31 -1 18 1.80 Semifinal loss
5. Cortina 10 4 4 0 2 28 29 -1 14 1.40 Quarterfinal loss
6. Fassa 10 0 9 0 1 17 52 -35 1 0.10 Eighth Final Loss
Phase 2 – Qualification Round A
1. RB Hockey Juniors 8 5 1 0 2 34 18 16 23 2.88 Eighth Final Loss
2. EC Bregenzerwald 8 3 2 1 2 33 29 4 16 2.00 Eighth Final Loss
3. Sterzing/Vipiteno 8 4 3 0 1 20 19 1 15 1.88 Quarterfinal loss
4. EC-KAC Future Team 8 2 2 3 1 29 24 5 13 1.63 Did not make playoffs
5. Kitzbüheler EC 8 0 6 2 0 11 37 -26 4 0.50 Did not make playoffs
Phase 2 – Qualification Round B
1. Gherdëina 10 7 3 0 0 37 19 18 26 2.60 Quarterfinal loss
2. EK Zell am See 10 4 3 1 2 27 24 3 20 2.00 Quarterfinal loss
3. Steel Wings Linz 10 6 4 0 0 33 31 2 18 1.80 Eighth Final Loss
4. VEU Feldkirch 10 3 3 3 1 34 33 1 16 1.60 Did not make playoffs
5. Meran/Merano 10 3 4 1 2 26 27 -1 14 1.40 Did not make playoffs
6. Vienna Capitals Silver 10 2 8 0 0 17 40 -23 6 0.60 Did not make playoffs